Site Logo

School Assignment

i. 389 × 8
Step 1: 300 × 8 = 2400
Step 2: 80 × 8 = 640
Step 3: 9 × 8 = 72
Add: 2400 + 640 + 72 = 3112
Answer: 3112

ii. 123 × 7
Step 1: 100 × 7 = 700
Step 2: 20 × 7 = 140
Step 3: 3 × 7 = 21
Add: 700 + 140 + 21 = 861
Answer: 861

iii. 15 × 7
15 × 7 = 105
Answer: 105

iv. 345 × 78
Method: split 78 into 70 and 8
345 × 70 = 24,150
345 × 8 = 2,760
Add: 24,150 + 2,760 = 26,910
Answer: 26,910


i. 25 ÷ 4
4 goes into 25 six times because 4 × 6 = 24.
Remainder = 25 − 24 = 1
Quotient = 6, Remainder = 1, Divisor = 4
Answer: Quotient 6 Remainder 1

ii. 156 ÷ 13
13 × 12 = 156 exactly.
Remainder = 0
Quotient = 12, Remainder = 0, Divisor = 13
Answer: Quotient 12 Remainder 0

iii. 925 ÷ 37
37 × 25 = 925 exactly.
Remainder = 0
Quotient = 25, Remainder = 0, Divisor = 37
Answer: Quotient 25 Remainder 0

iv. 93 ÷ 25
25 × 3 = 75.
Remainder = 93 − 75 = 18
Quotient = 3, Remainder = 18, Divisor = 25
Answer: Quotient 3 Remainder 18


Q3. Read the given word problems. Solve the inquiry with proper computations and steps. State the result statement as well.

i. Question:

A movie is 150 minutes long. If a family watches 30 minutes of the movie each day, how many days will it take to finish watching the entire movie?

Solution:
Total time of movie = 150 minutes
Time watched per day = 30 minutes

Number of days = 150 ÷ 30 = 5

Answer:
It will take 5 days to finish the movie.


ii. Question:

A factory produces 540 toy cars and packages them in boxes of 18 toy cars each. How many boxes are needed?

Solution:
Total toy cars = 540
Toy cars per box = 18

Number of boxes = 540 ÷ 18 = 30

Answer:
The factory will need 30 boxes.


iii. Question:

A farmer plants 24 rows of corn in his field. Each row has 15 corn plants. How many corn plants are there in the entire field?

Solution:
Number of rows = 24
Corn plants per row = 15

Total corn plants = 24 × 15 = 360

Answer:
There are 360 corn plants in the entire field.


iv. Question:

A school is organising a sports day. There are 12 different events, and each event has 8 participants. Each participant receives a medal. If each medal costs $2.50, what is the total cost of the medals?

Solution:
Number of events = 12
Participants per event = 8
Total participants = 12 × 8 = 96

Cost per medal = $2.50
Total cost = 96 × 2.50 = $240

Answer:
The total cost of the medals is $240.


v. Question:

A theatre has 18 rows of seats, with 22 seats in each row. If each ticket costs $15, what is the total revenue if all the seats are sold?

Solution:
Rows = 18
Seats per row = 22
Total seats = 18 × 22 = 396

Ticket price = $15
Total revenue = 396 × 15 = $5,940

Answer:
The total revenue will be $5,940 if all seats are sold.


vi. Question:

A student has saved $485 from his weekly allowance. He plans to buy a new video game for $299 and a pair of headphones for $149. How much money will he have left after making both purchases?

Solution:
Total savings = $485
Cost of video game = $299
Cost of headphones = $149

Total spent = 299 + 149 = 448
Money left = 485 − 448 = 37

Answer:
He will have $37 left after both purchases.


ROUNDING AND ADJUSTING

Question (i)

2009 + 608 – 3098 = ?

Step 1: Rounding to nearest hundred (for estimation)

  • 2009 → 2000
  • 608 → 600
  • 3098 → 3100

Estimated answer:
2000 + 600 – 3100 = (2600 – 3100) = -500

So, the answer should be a little less than zero, around -500.

Step 2: Exact Calculation

Now, do the exact sum step-by-step.

  1. Add the first two numbers:
    2009 + 608 = 2617
  2. Subtract 3098 from the result:
    2617 – 3098 = -481

Final exact answer = -481


Step 3: Check

Estimate was -500, actual is -481 → Estimation is close, so calculation is correct.


Question (ii)

4491 + 207 – 2003 = ?

Step 1: Rounding to nearest hundred

  • 4491 → 4500
  • 207 → 200
  • 2003 → 2000

Estimated answer:
4500 + 200 – 2000 = 4700 – 2000 = 2700

Estimated answer ≈ 2700

Step 2: Exact Calculation

  1. Add the first two numbers:
    4491 + 207 = 4698
  2. Subtract 2003:
    4698 – 2003 = 2695

Final exact answer = 2695

Step 3: Check

Estimated answer was 2700, actual is 2695 → Estimation is very close, so it’s correct.



Question (i)

5297 + 706 – 1995 = ?

Step 1: Rounding to nearest hundred (for estimation)

  • 5297 → 5300
  • 706 → 700
  • 1995 → 2000

Estimated answer:
5300 + 700 – 2000 = 6000 – 2000 = 4000

Estimated answer = 4000

Step 2: Exact Calculation

Now, calculate exactly step by step.

  1. Add the first two numbers:
    5297 + 706 = 6003
  2. Subtract 1995:
    6003 – 1995 = 4008

Final exact answer = 4008


Step 3: Check

Estimated = 4000, Actual = 4008 → Estimation is very close, so the work is correct.


Question (ii)

2005 + 603 – 999 = ?

Step 1: Rounding to nearest hundred

  • 2005 → 2000
  • 603 → 600
  • 999 → 1000

Estimated answer:
2000 + 600 – 1000 = 2600 – 1000 = 1600

Estimated answer = 1600

Step 2: Exact Calculation

  1. Add the first two numbers:
    2005 + 603 = 2608
  2. Subtract 999:
    2608 – 999 = 1609

Final exact answer = 1609


Step 3: Check

Estimated = 1600, Actual = 1609 → Estimation is very close, so it’s correct.


During sports practice, the boys scored 32 points in the first game and 27 points in the second game. In the third game, they lost 15 points due to penalties.  Create a number statement to find out the total points the team has scored?

Given:

  • Points in 1st game = 32
  • Points in 2nd game = 27
  • Points lost in 3rd game = 15

Step 1: Write the number statement

To find the total points scored after penalties:

32 + 27 – 15

Step 2: Solve

= 32 + 27 = 59
 
59 – 15 = 44

Final Answer:
 Number statement:
32 + 27 – 15 = 44
 Total points scored: 44 points


Question 1

Q. A grocery store collected Rs. 45,670 on Friday, Rs. 52,985 on Saturday, and Rs. 47,860 on Sunday.
  Out of the total weekend sales, Rs. 18,500 was spent on transport and bills.
  How much money was left after expenses?

Data:

  • Friday sales = Rs. 45,670
  • Saturday sales = Rs. 52,985
  • Sunday sales = Rs. 47,860
  • Expenses (transport and bills) = Rs. 18,500

Method:

  1. Find the total weekend sales.
      = 45,670 + 52,985 + 47,860
      = 146,515
  2. Subtract the expenses.
      = 146,515 – 18,500
      = 128,015

Answer Statement:

The grocery store had Rs. 128,015 left after paying transport and bills.

Question 2

Q. Ali and Hamza started saving for a new bicycle that costs Rs. 14,750.
  Ali saved Rs. 6,425 and Hamza saved Rs. 7,850.
  If their father contributed Rs. 1,000 more, do they now have enough money to buy the bicycle?

Data:

  • Cost of bicycle = Rs. 14,750
  • Ali’s savings = Rs. 6,425
  • Hamza’s savings = Rs. 7,850
  • Father’s contribution = Rs. 1,000

Method:

  1. Find the total amount saved by Ali and Hamza.
      = 6,425 + 7,850 = 14,275
  2. Add father’s contribution.
      = 14,275 + 1,000 = 15,275
  3. Compare with the cost of the bicycle.
      Cost = 14,750
      Saved amount = 15,275
  4. Since 15,275 > 14,750 → they have enough money.

Answer Statement:

Yes, they now have enough money to buy the bicycle and will still have Rs. 525 left.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top