Exe 1A

BASIC LEVEL

Q1. 108 identical books have a mass of 30 kg. Find
(i) the mass of 150 such books.
Solution :
Mass of 1 book = 30 kg / 108 books = 0.277 kg/book.
Mass of 150 books = 0.277 * 150 = 41.67 kg.

(ii) the number of such books that have a mass of 20 kg.
To find the number of books with a mass of 20 kg, divide the total mass by the mass of 1 book (0.277 kg/book).
Number of books = 20 kg / 0.277 kg/book = 72 books.

Q2. In a bookstore, 60 identical books occupy a length of 1.5 m on a shelf. Find
(i) the length occupied by 50 such books on a shelf
Solution :
60 identical books occupy 1.5m on shelf.
1 book occupy 1.5m / 60 = 0.025 m/book.
50 books occupy = 50 x 0.025 = 1.25 m.

(ii) The number of such books needed to completely occupy a shelf that is 80 cm long.
Solution :
80 cm = 0.8 m
1 Book occupy = 0.025 meters of length.
No. of books needed to completely occupy a shelf that is 80 cm long = 0.8 / 0.025 = 32 books.

Q3. If x is directly proportional to y and x=4.5 when y=3. Find
(i) Equation connecting x and y
Solution :
Relationship for direct proportion is x=ky.
Using the given values, 4.5=k(3)
so
k = 4.5 / 3
k = 1.5
The equation is x=1.5y.
(ii) The value of x when y=6
Solution :
For y=6 , substitute this into the equation:
x=ky
x=1.5(6)
x=9.
(iii) The value of y when x=12
Solution :
When x=12, substitute this into the equation:
x=ky
12=1.5y
y=12 / 1.5=8.

Q4. If Q is directly proportional to P and Q=28 when P=4
(i) Express Q in terms of P
The relationship is Q=kP.
Using the given values, 28=k(4),
so, k = 28 / 4 =7.
The equation is Q=7P.
(ii) Find the value of Q when P=5
When P=5,
substitute this into the equation: Q=7(5) = 35.
(iii) Calculate the value of P when Q=42.
When Q=42,
substitute this into the equation: 42=7P,
so
P = 42/7= 6.

INTERMEDIATE LEVEL

Question 5

a) Find the cost of 10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18.

Solution:

  • 3 kg of tea leaves cost $18
  • 1 kg of tea leaves cost : $18 / 3 kg = $6 per kg.
  • 10 kg of tea leaves cost : $6/kg x 10 kg = $60.

b) Find the cost of a kg of sugar when b kg of sugar cost c$.

Solution:

  1. Find the cost per kilogram (kg): Total Cost​ / Total Weight= c/b​
  2. Calculate the cost for a kg: a x (c/b)
  3. ac / b Dollars

So, the cost of a kg of sugar is bac​ dollars.

Question 6

Question: 95​ of a piece of metal has a mass of 7 kg. What is the mass of 72​ of the piece of metal?

Solution:

  • 95​ of the metal is 7 kg, then the full mass of the metal is 7÷95​.
  • 7÷95​=7∗59​=563​ kg.
  • Now, find the mass of 72​ of the total mass: 72​∗563​.
  • 7∗52∗63​=35126​=∗∗3.6kg∗∗.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top